Ziņas

Kājnieku skolā atklāj atjaunoto kazarmu

Trešdien, 21. decembrī, Kājnieku skolā jau bija īsta Ziemassvētku sajūta, jo beidzot tika saņemta ilgi gaidītā dāvana – pēc renovācijas atklāta vēsturiskā kazarmu ēka. Tagad kursantiem pēc smagiem treniņiem būs patīkami atgriezties labiekārtotās kazarmās,un nevajadzēs domāt, kā žāvēt samirkušo apģērbu un apavus.

Kājnieku skola ir pirmā militārā mācību iestāde, kur nonāk visi topošie karavīri, instruktori un nākamie virsnieki. Tā rada pirmo priekšstatu par bruņotajiem spēkiem. Kazarmas celtas pirmās brīvvalsts laikā, pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados, un bija viens no pirmajiem Latvijas armijas objektiem Alūksnē. Tagad tās ir pilnībā pārbūvētas atbilstoši Nacionālo bruņoto spēku mūsdienu vajadzībām. Atjaunota fasāde, jumta segums, nomainīti logi un durvis, atjaunots inženiertīkls. Svinīgajā notikumā piedalījās aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un Nacionālo bruņoto spēku līdzšinējais komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube, kuri kopā ar Kājnieku skolas vadību un būvniekiem svinīgi pārgrieza ēkas atklāšanas lenti, ļaujot pirmajiem pār slieksni kāpt jaunajiem kursantiem.


“2016. gads tuvojas noslēgumam, un šonedēļ Aizsardzības ministrijas sēdē tas tika nodēvēts par vēsturisku. Tas sasaucas arī ar 7. Siguldas Kājnieku pulka vēsturiskās kazarmu ēkas atdzimšanu Kājnieku skolā. Īpašs prieks, ka šo nozīmīgo renovāciju izdevies paveikt līdz Latvijas simtgadei,” svinīgajā brīdī teica R. Bergmanis, pateicoties visiem tiem, kuri ir izvēlējušies kalpot Latvijai un rūpēties par tās drošību. Ņemot vērā ēkas vēsturiskās nozīmības diktēto renovācijas sarežģītības pakāpi, viņš īpaši uzteica arī būvnieku, uzņēmuma RE&RE darbu, kuriem vienlaikus izdevies gan ēku modernizēt, gan saglabāt tās vēsturisko elpu. Vēlāk sarunā ar “Malienas Ziņām” ministrs atzina, ka Kājnieku skolā topošie karavīri gūst savu pirmo priekšstatu par Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, tādēļ šis priekšstats te nedrīkst sabojāties. Nākotnē tiks domāts arī par atlikušajiem sāpīgajiem jautājumiem, tostarp mūsdienīgu zāli un sportošanas iespēju.

Gandarījumu par atjaunoto būvi karavīru ērtībām vienā no nozīmīgākajiem Latvijas garnizoniem svinīgajā brīdī pauda arī R. Graube. “Karavīriem nebūtu jāuztraucas par to, vai viņam līdz nākamajam treniņam būs paguvuši izžūt zābaki un vai būs silta duša, kur noskalot nogurumu pēc smagiem treniņiem – par to jādomā valstij, lai  kursanti varētu netraucēti veikt savu galveno uzdevumu – kļūt par karavīriem un aizsargāt šo valsti,” tā  ģenerālleitnants. Savu gandarījumu pauda arī Kājnieku skolas vietējie ciešākie sadarbības partneri - Alūksnes novada pašvaldība priekšsēdētāja Artura Dukuļa personā, kurš ēkas saimniekiem dāvināja pulksteni ar Alūksnes novada pašvaldības simboliku. “Man ir patiess prieks, ka Kājnieku skola Alūksnē attīstās. Dāvinot šo Alūksnes novada pašvaldības pulksteni, gribu novēlēt, lai arī nākotnē turpinās veiksmīga un ilgtermiņa sadarbība starp Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un pašvaldību,” sacīja A. Dukulis.

Pateicoties visiem par klātbūtni šajā Kājnieku skolai tik nozīmīgajā dienā, Kājnieku skolas komandieris pulkvežleitnants Rinalds Buls uzsvēra renovētās ēkas vēsturisko nozīmību un ieskicēja atjaunošanas gaitu. Kazarmas šajā bāzē būvētas 1923. gadā, lai uzlabotu karavīru sadzīves apstākļus, pēc tam piecdesmit gadus tās lieto nelūgti viesi, te neko īpaši neuzlabojot. Savukārt 1992. gadā bāzē atgriežas Latvijas armija un atsāk tās izmantot tādā stāvoklī, kādas tās tobrīd ir. Pārmaiņas ēkas sagaida tikai šogad, faktiski dažus gadus pirms savas simtgades, jo pārbūves darbi uzsākti 2015. gada augustā.

“RE&RE uzņēmumam un tā darbiniekiem ir profesionāla pieredze rekonstruēt un restaurēt kultūrvēsturiskas ēkas. Šī ēka gan nav iekļauta kultūrvēsturisko pieminekļu sarakstā, bet Latvijas armijas kultūrvēsturisko pieminekļu sarakstā gan to varētu iekļaut, jo ēkai tuvojas 100 gadi. Ēka ir piedzīvojusi un redzējusi dažādus laikus un mēs tai novēlam vēl vismaz 100 gadus - stipras Latvijas laikus. Un drosmīgiem, pašaizliedzīgiem karavīriem – mūsdienīgus apstākļus. Tāpat arī vēlos teikt paldies viesiem būvniecības procesa dalībniekiem par profesionālo sadarbību,” Arvis Mūrnieks, RE&RE projektu vadītājs.

Ēkas kopējā platība ir 3331,8 kvadrātmetru, kas paredzēti 200  kursantiem. Ēkas prezentācijā uzzinām, ka būvdarbu kopējās izmaksas ir 1,8 miljoni eiro. Projekta ietvaros veikta pilna kazarmas ēkas pārbūve, atjaunota ēkas fasāde, nomainīti logi un durvis, atjaunots jumta segums un konstrukcijas, veikta inženiertīklu nomaiņa. Telpas pārbūvētas un izremontētas atbilstoši Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām. Jāpiebilst, ka kazarmās saimniekos ''zaļi'' - siltu ūdeni, īpaši vasarā, sagādās saule, jo uz kazarmu jumta uzstādītas saules baterijas. Kazarma ir pilnībā aprīkota ar mēbelēm un inventāru un ir nodota ekspluatācijā, un atklāšanas dienā te jau iekārtojās decembra iesaukuma kursanti.

“Esmu patīkami pārsteigta! Te ir ļoti skaisti,” atzīst kursante, liepājniece Liene Kriķe, kura tikko ieradusies savā jaunajā mājvietā. “Vienmēr esmu bijusi patriote, aizrāvusies ar militāro sfēru, un kļūt par kareivi ir mans aicinājums,” atzīst jauniete, priecājoties, ka pirmais iespaids par Kājnieku skolu un Alūksni ir ļoti labs.

Šeit iespējams noskatīties raidījumu par atjaunotajām kazarmām: https://www.youtube.com/watch?v=0a3dt9gLk14

 

Teksts: Sandra Apine, laikraksts "Malienas Ziņas"