Ziņas

Pabeigta Rīgas pils pastāvīgā jumta konstrukciju un seguma izbūve

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) un pilnsabiedrība "SBRE" informē, ka ir pabeigta apjomīgā Rīgas pils pastāvīgā jumta nesošo konstrukciju un seguma izbūve. Šobrīd norit arī fasāžu rekonstrukcijas darbu noslēdzošais posms. Ziemas sezonā turpināsies iekšdarbi, kas plaši norit visās Valsts prezidenta oficiālās rezidences telpās

Oktobra beigās tika demontētas pēdējās sastatnes virs jaunā Rīgas pils jumta un ir noslēdzies pusgadu ilgais darbs – jumta nesošo konstrukciju nostiprināšana, rekonstrukcija un izbūve. Ir pabeigta arī jumta seguma iesegšana, taču atsevišķās zonās vēl ir jāizbūvē pieslēguma vietas.

Šobrīd norit arī noslēdzošais ārējo apdares darbu process, lai pēc iespējas ātrāk Rīgas iedzīvotāju un viesu vērtējumam nodotu pilnībā atjaunotas Rīgas pils fasādes. Oktobrī valdīja mēnesim neraksturīgi laikapstākļi un vairākkārt tika pārspēti aukstuma rekordi, un tika veiktas izmaiņas darbu grafikā – kvalitatīvi fasāžu krāsošanas darbus var veikt vien tad, kad fasādes virsmas temperatūra nesamazinās zem +50C. Tāpēc šobrīd fasādi Pils laukuma pusē klāj aizsargpārklājs, kas ļauj krāsošanas darbus veikt arī pie nelabvēlīgiem laikapstākļiem.
Ziemas periodā aktīvākais rekonstrukcijas posms norisināsies iekštelpās – turpinās Baltās zāles, Svētku zāles un Sūtņu zālesatjaunošana. Baltajā zālē notiek griestu kasetējuma izveide, sienu atsāļošana, tiek veikta balkonu koka detaļu restaurācija, kā arī ir uzsākta sienu profilu nostiprināšana un dekoratīvo ģipša veidojumu atliešana restauratoru darbnīcā. Svētku zālē ir pabeigta siltinājuma izveide virs zāles pārseguma, kā arī notiek atsāļošana un apmetuma izveide. Savukārt Sūtņu zāles atjaunošanai ir veikti izpētes darbi un izstrādāta paredzamā konservācijas un restaurācijas darbu metodika, lai jau tuvākajā laikā varētu aktīvi uzsākt sienu un griestu apdares restaurācijas darbus.
Līdz Latvijas Valsts svētkiem tiks pabeigti lietus kanalizācijas tīkla pieslēgumu izbūves darbi saskaņā ar 2014.gada septembrī saņemtajām tehniskā projekta izmaiņām. Pilī tiek veikti apdares darbi un grīdu izbūves darbi. Tāpat turpinās arī gaismas ķermeņu, mēbeļu un reprezentācijas aprīkojuma restaurācija. Pašlaik Rīgas pils rekonstrukcijā vidēji tiek nodarbināti 220 cilvēki un vēl 60-70 cilvēki strādā pie restaurācijas darbiem dažādās darbnīcās visā Latvijā.

Daļa no Rīgas pils būvdarbu procesā iesaistītajiem rekonstrukcijas meistariem šonedēļ atrodas Leipziger Messe organizētajā izstādē, kur paplašina zināšanas par senu ēku saglabāšanu, rekonstrukciju un atjaunošanu. Starptautiska pieredzes apmaiņa speciālistiem neapšaubāmi palīdzēs izcilā kvalitātē turpināt darbu pie Rīgas pils atjaunošanas.