Ziņas

Rīgas Doma baznīca ziemai gatava

Šoruden paveiktie Rīgas Doma baznīcas restaurācijas pasākumi ļaus ēkai godam sagaidīt pavasari, neatkarīgi no laika apstākļiem. Šobrīd restaurācijas darbi pārcelti uz baznīcas iekštelpām, un jau Ziemassvētkos apmeklētājus priecēs unikālās Doma logu vitrāžas jaunā veidolā.

Lai uzklausītu būvnieku ziņojumu par restaurācijas darbu gaitu un klātienē iepazītos ar jau paveikto, Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC), viņa vietnieks Andris Ameriks (LPP/LC) un Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags 1. decembrī kopīgi apmeklēja Rīgas Doma baznīcu.

Lai saglabātu 800 gadu senās laikmeta liecības nākamajām paaudzēm, būvniecības uzņēmums RE&RE turpina šovasar uzsāktos restaurācijas darbus Rīgas Doma baznīcā. Tehniskā projekta ietvaros līdz 2012. gadam paredzēts veikt ēkas arhitektoniski-māksliniecisko inventarizāciju, inženierizpēti un būvprojekta izstrādi tehniskā projekta stadijā.

Šobrīd Rīgas Doma baznīcā gandrīz jau pabeigta vidusjoma jumta koka konstrukciju restaurācija dienvidu pusē un sākti skārda iesegšanas darbi. Demontēta avārijas stāvoklī esošā Doma torņa pulksteņa galerijas ozolkoka balustrāde, kā arī veikti fasādes mūru un apmetumu konservācijas un restaurācijas darbi.

"Vismazākā neuzmanība var novest pie kultūras vērtību zuduma, tādēļ īpašu vērību pievēršam seno un mūsdienu materiālu saderībai. Nākas atzīt, ka viduslaiku ķieģeļu cepļiem nebija vienotu kvalitātes standartu - par to liecina visai atšķirīgs izpildījums fasādes mūros," norādīja "RE&RE" ģenerāldirektors Didzis Putniņš.

Jumta pagaidu nobalstīšanā un koka elementu restaurācijā izmantots augstvērtīgs kokmateriāls, kas iestrādāts saskaņā ar gandrīz 300 gadus senu oriģinālu metodi. Respektējot vēsturisko ideju, veiktas arī izmaiņas fasādē, atvieglojot nokļūšanu baznīcas telpās cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Rīgas Doma baznīcas tapšanas brīdī pilsētas līmenis bija zemāks par vairākiem metriem, kas ņemts vērā, pielāgojot vēsturisko kultūras mantojumu mūsdienu situācijai.

Līdz 2012. gadam būvniecības uzņēmums RE&RE veiks restaurācijas darbus senajās telpās - kapitulzālā, baptistērijā, sakristejā, kā arī atdzīvinās fasāžmūra sākotnējo izskatu. Rīgas Doms iekļauts Latvijas Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas un Pasaules pieminekļu fonda 100 apdraudētāko pieminekļu sarakstā.

RE&RE komanda līdz šim pierādījusi sevi kā augsta līmeņa profesionāļus, restaurējot tādus nozīmīgus kultūras objektus kā Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris, nesem pabeigtā bijusī Rīgas Fondu biržas ēka, kas tagad ir mākslas muzejs “Rīgas birža”, Saeimas nams, Mazā Ģilde, Benjamiņu nams Kr.Barona ielā, Cēsu pils, Latvijas Nacionālā teātra ēka un citus.