Ziņas

Rīgas pils Priekšpilī uzieti interesanti arheoloģiski atklājumi

Šodien, 19. februārī mediju pārstāvji tika iepazīstināti ar Rīgas pils Priekšpils rekonstrukcijas un restaurācijas gaitā līdz šim īstenotajiem darbiem. Klātienē bija iespēja aplūkot arī interesantus arheoloģiskus atklājumus. Pasākumā piedalījās būvniecības kompāniju „RE&RE” un „SKONTO Būve” pilnsabiedrības „SBRE” pārstāvji un SIA „Arhitektoniskās izpētes grupas” valdes priekšsēdētāja, arheoloģe Baiba Eglāja, VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) pārstāvji un Rīgas pils Priekšpils rekonstrukcijas – restaurācijas projekta būvuzraugs Bruno Fībigs.

Rekonstrukcijas un restaurācijas projekta ietvaros arheoloģiskās izpētes gaitā atklāti vairāki seni priekšmeti, daži, no kuriem datējami pat ar 13. gadsimtu. Austrumu piebūvē, kur agrāk atradās valsts Ārzemju mākslas muzejs, atklāts 1682. gadā celtās Arsenāla ēkas grīdas bruģējums, savukārt bruģa līmenī atrasts vērā ņemams militāras nozīmes priekšmetu daudzums.

Arheoloģiskās izpētes darbi turpinās arī otrajā izpētes zonā Priekšpils pagalma ziemeļrietumu stūrī, kur pēc 17. gs. slāņu norakšanas, atklājās pagalma līmeņa paaugstināšanai bērtie būvgruži. Tos pakāpeniski norokot, atrastas vairākas Livonijas perioda monētas un kāda īpaša svina-alvas sakausējuma sīkplastikas figūriņa - krustā sistā Jēzus tēls.

Kopš rekonstrukcijas darbu uzsākšanas 2012. gada decembrī, veikti pamatu pastiprināšanas darbi 2. un 3. Fragmentā, kas ir saskaņā ar Tehnisko projektu. Pastiprināšanas darbu tehnoloģija paredz darbu izpildi pa atsevišķiem posmiem 2-3 m garumā, kuri secīgi tiek atrakti līdz projektētajai atzīmei. Neskatoties uz nelabvēlīgajiem laika apstākļiem (negatīvām gaisa temperatūrām), ir nodrošināti nepieciešamie tehnoloģiskie apstākļi un ir iebetonēti apmēram 5% no kopējā Priekšpils režģoga apjoma. Vienlaikus ar betonēšanas darbiem notiek arī pamatu konstrukciju stiprināšanas darbi.

Priekšpils Rietumu un Ziemeļrietumu daļas cokola stāvā jau ir pilnībā pabeigti demontāžas darbi – starpsienas, griesti, grīdas un inženierkomunikācijas. Turpinās darbi pie pārseguma un aiļu pārsedžu konstrukciju pastiprināšanas, kā arī to izbūves no jauna. Saskaņā ar darba grafiku, turpinās arī gala nogalē iesāktie darbi pie logu un durvju restaurācijas Z fasādes daļā pie Pils laukuma, pakāpeniski palielinot darba fronti pa visu Ziemeļu fasādi pret Vanšu tiltu, kā arī Rietumu fasādes logu restaurācijas darbi. Tāpat šomēnes plānots ieguldīt sadzīves, lietus un kondensāta kanalizācijas iekšējos maģistrālos tīklos. Pastāvīgi tiek pacelti apkures tīkli, lai netraucētu būvdarbu izpildi. Iekšējo elektrotīklu sadaļā veikti visi sagatavošanas darbi restaurējamo un atgriežamo gaismekļu transportēšanai uz restaurācijas vietu.

2013. gada ceturkšņa sākumā pils rekonstrukcijas – restaurācijas darbus ik dienu veic 45 cilvēki, bet līdz ceturkšņa beigām nodarbināto skaits pieaugs vismaz līdz 90 jomas profesionāļiem.

Pagājušajā nedēļā tika organizēta Rīgas pils rekonstrukcijas un restaurācijas projekta pārraudzības sanāksme, ko pēc VNĪ uzaicinājuma apmeklēja arī finanšu ministrs Andris Vilks. Tās laikā ar VNĪ iniciatīvu tika pieņemts lēmums izveidot ekspertu padomi ar mērķi pieaicināt dažādus augsta līmeņa speciālistus. Viņi esošā projekta ietvaros sniegs palīdzību lēmumos, kas saistīti ar kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanu gan pašlaik notiekošajā Priekšpils atjaunošanā, gan Rīgas pils rekonstrukcijas un restaurācijas otrās kārtas (Kastelas daļas) projektēšanas un realizācijas darbu gaitā.

Par projektu

Saskaņā ar noslēgto līgumu ar VAS „Valsts Nekustamie īpašumi” (VNĪ), rekonstrukciju un restaurāciju Rīgas pils 1. Kārtas atjaunošanas darbus veic pilnsabiedrība „SBRE”, kas ir būvniecības kompāniju „RE&RE” un „SKONTO Būve” apvienība. Tehniskā projekta autors ir pilnsabiedrība „Pils Projekts”, bet galvenais arhitekts – Artūrs Lapiņš. Būvuzraudzību veic SIA „Būvalts”.

Rīgas pils rekonstrukcijas un restaurācijas 1. kārta pašlaik ir viens no lielākajiem investīciju projektiem, kuru pasūtītājs, organizētājs un finanšu resursu piesaistītājs ir VNĪ. Rekonstrukcijas un restaurācijas darbi tika uzsākti 2012. gada oktobrī, un tos plānots pabeigt 2,5 gadu laikā. Kopējās darbu izmaksas ir 21,78 miljoni latu (bez PVN). Rīgas pils Priekšpils daļā telpu kopējā platība – 9338,56 kvadrātmetri. Pēc rekonstrukcijas un restaurācijas pabeigšanas tā pilnībā tiks nodota Valsts prezidenta kancelejas vajadzībām.

Priekšpils daļa ir vērsta uz Vanšu tilta, Krišjāņa Valdemāra ielas un Pils laukuma pusi. Tā ir daļa, kur līdz rekonstrukcijas darbiem atradās Valsts prezidenta kanceleja, ietverot arī vairākas telpas, kas atradās avārijās stāvoklī un netika izmantotas, piemēram, Baltā zāle, Svētku zāle un vēl citas. Vērienīgie remontdarbi ietver arī pamatu pastiprināšanu, iekšējo inženierkomunikāciju un ārējo inženiertīklu pārbūvi, Prezidenta telpu grupas rekonstrukciju – restaurācija. Tāpat tiks izveidots reprezentācijas telpu interjers.