Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs "Zeimuļs"

 Valts Kleins  Ingus Bajārs  Jānis Mickevičš

Foto: Valts Kleins

Foto: Ingus Bajārs

Foto: Jānis Mickevičš
  •  Valts Kleins
  •  Ingus Bajārs
  •  Jānis Mickevičš

Objekts

Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs

Klients

Rēzeknes pilsētas dome

Adrese

Brāļu Skrindu iela 16, Rēzekne, Latvija

Projektētājs

Arhitektu birojs "SAALS"

Objekta tips

Jaunbūve

Nodošanas gads

2012

Būvniecības statuss

Pabeigts

Jaunā celtne izvietota līdzās Rēzeknes pilskalnam esošajā nogāzē, un viss būvniecības process notika cieši sadarbojoties ar Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas speciālistiem. Pirms būvniecības uzsākšanas tika veikta arheoloģiskā izpēte, kuras materiāli apkopoti 2 biezos sējumos. Arhitektu biroja “SAALS” izstrādātais projekts ir ļoti neordinārs, specifisks ar daudzām slīpām plaknēm un dažādas konfigurācijas apjomiem, kas bija vērā ņemams izaicinājums pat pieredzējušajiem RE&RE speciālistiem. Unikāls ir ēkas jumtu virsējais slānis. Tā zaļā daļa ir kā paklājs, veidots no sukulentiem (laimiņiem) un graudzālēm, kas ļauj jumtam organiski iekļauties apkārtējā ekstensīvi koptā zāliena kopainā. “Zaļajā paklājā” ir izmantots plašs augu klāsts, kas ir sausumizturīgi, neprasa īpašas pūles kopšanā. Tādu augu kā “Sedum album”, “Sedum cauticola”, “Sedum reflexum”, “Thymus serpyllum” u.c. kopums nodrošina krāsu un augstumu mainību. Lai arī “zaļo paklāju” nevajadzēs pļaut, pirmajos gados tas būs jāatbrīvo no nezālēm.

Zaļie jumti ir ne tikai estētiski pievilcīgi, ar savu krāšņumu bagātinot apkārtējo ainavu, tiem ir arī virkne dažādu priekšrocību - to izmantošana var samazināt siltuma zudumus un enerģijas patēriņu aukstajos gada periodos; samazināt dzesēšanas slodzi, lietus ūdens noteci, izolēt skaņu, “filtrēt” piesārņojumu no lietus u.c. Daudzās Eiropas valstīs un ASV zaļie jumti kā ilgtspējīgas būves kritērijs sniedz celtnēm arī papildu pievienoto finansiālo vērtību, paredzot arī atsevišķu nodokļu atvieglojumus, ja zaļais jumts ir vismaz 50% platībā. Lai arī šobrīd lielākais zaļo jumtu daudzums ir tieši ASV, daudzas no Eiropas valstīm sāk pastiprināti pievērst uzmanību šim unikālajam risinājumam.

Kā atzīst RE&RE projekta vadītājs Ervīns Koncevičs “ņemot vērā interesanto ēkas būvniecības risinājumu, būvējot to vairākos līmeņos un jumta segumu veidojot kā zālāju, esmu pārliecināts, ka “Zeimuļs” kļūs par saistošu apskates objektu vietējiem iedzīvotājiem, ārvalstu ciemiņiem, kā arī to augstu novērtēs ainavu arhitekti”.

Atpakaļ uz projektu sarakstu