Mākslas muzejs "Rīgas birža"

Objekts

Mākslas muzejs "Rīgas birža"

Klients

VAS "Valsts nekustamie īpašumi"

Adrese

Doma laukums 6, Rīga

Objekta tips

Rekonstrukcija un restaurācija

Nodošanas gads

2011

Būvniecības statuss

Pabeigts

Bijusī Rīgas Birža (šobrīd mākslas muzejs "Rīgas birža") ir viens no pirmajiem objektiem, kuru tika plānots atjaunot līdz Latvijas Republikas simtgades jubilejai, pildot īpašo programmu “Mantojums - 2018: kultūras infrastruktūras uzlabošanas programma 2006. - 2018. gadam”. Rīgas svētku laikā, 2011. gada augustā, Rīgas Biržas nams vērs durvis kā daudzveidīgs mākslas muzejs. Sešu stāvu ēka kļūs ne vien par arhitektūras, bet arī kultūras pērli, kas mirdzēs lielā mērā pateicoties RE&RE restauratoru izcilajam sniegumam.

Dažādas sarežģītības iekštelpu un būvgaldniecības izstrādājumu restaurāciju un rekonstrukciju RE&RE meistari veica precīzi ievērojot ēkas sākotnējo izskatu un būvmateriālu specifiku. Grīdu apdarē izmantoti kokmateriāli no vecām pārseguma sijām, flīžu grīdās liktas polihromās cementa flīzes, kuru raksts ir identisks oriģinālo flīžu paraugiem. 18. un 19. gadsimtā iecienītā apdares veida – mākslīgā marmora restaurācija veikta 1500 kvadrātmetru platībā.

Vācu arhitekta Haralda Boses projektētais un 1855. gadā uzbūvētais Rīgas Biržas nams ir īpašs objekts ne vien tādēļ, ka atzīts par valsts nozīmes arhitektūras pieminekli un kļuvis par spoži īstenotu izaicinājumu RE&RE profesionāļiem, bet arī pateicoties ēkas sienās atrastiem rakstiskiem vēstījumiem no 19. gadsimta amata brāļiem.

Ieskats vēsturē un projekta norisē

19. gadsimta otrajā pusē Rīgā strauji sāk attīstīties rūpniecība un senā tirdzniecības pilsēta pārvēršas par modernu industriālu centru ar lielu nozīmi Krievijas impērijas mērogā. Caur Rīgas ostu un dzelzceļa mezglu iet lieli tirdzniecības preču apjomi. Šī iemesla dēļ rodas nepieciešamība pēc jaunas ēkas, kurā varētu notikt dažāda veida tirdzniecības darījumi.

Pēc ilgstošiem strīdiem, projektēšanas un saskaņošanas darbiem 1852. gada 3. jūnijā svinīgi tika ielikts jaunās biršas ēkas pamatakmens. Ēkas būvprojekta autors ir Pēterburgas arhitekts akadēmiķis Haralds fon Boose. Ēka projektēta un būvēta Venēcijas pils stilā.

Būvniecība rit straujos tempos un 1856. gada 26. maijā, piedaloties Krievijas caram Aleksandram II, notiek svinīgā biržas nama atklāšana.

Cauri gadsimtiem ēka veikusi ne tikai komerciālu darījumu funkcijas. Sociālisma periodā tajā atradās Zinātniski tehniskās propogandas nams; otrās atmodas periodā dažādi biroji u.c. nenosakāmas izcelsmes iestādes, līdz 2006. gadā Rīgas pilsētas Būvvalde saskaņo SIA “AIG” projektu, kas paredz Bijušās biržas ēkas rekonstrukciju Aizrobežu mākslas muzeja vajadzībām.

Šis projekts paredz Biržas ēkas telpas piemērot pastāvīgās muzeja ekspozīcijas vajadzībām, kā arī nodrošināt attiecīgu mikro klimatu dažāda mēroga starptautisko izstāžu organizēšanai.

Būtisks nosacījums ēkas pārbūvju realizācijai ir Valsts aizsardzības mēroga kultūras pieminekļa statuss, kas paredz restaurēt un saglabāt ēkā esošo vērtīgo interjera detaļu kopumu, pieļaujot vien nenozīmīgas plānojuma izmaiņas. Par veiksmīgu uzskatāms iekšējā pagalma pārsegums ar stikla jumtu, tādējādi atbrīvojot izstāžu un ekspozīciju vajadzībam lielāku telpu platību. Arī pagraba telpu piemērošana tehnisko funkciju nodrošināšanai dod iespēju papildināt muzeja ekspozīcijai nepieciešamo platību. Ņemot vērā muzeja eksponātu bagātību katrs metrs ekspozīcijas laukuma ir ļoti nozīmīgs.

Rekonstrukcijas un restaurācijas darbu gaitā (laika posmā no 2008. līdz 2011. gadam) paveikti nozīmīgi un liela apjoma darbi, lai atgrieztu ēkai iepriekšējo spožumu, jo pēc nostāstiem biržas nams ir bijis ne vien funkcionāli augstā līmenī atbilstošs laikmeta prasībam, bet arī viens no greznākajiem namiem pilsētā. Ja pirmā stāva darījumu telpas bijušas salīdzinoši askētiskas, tad galvenā kāpņu telpa un augšēja stāva anfilāde izcēlās ar izsmalcinātu interjeru, ko bagātīgi papildināja masā veidota mākslīgā marmora apdare, greznas mēbeles un arī parējie interjera priekšmeti. Par bijušo greznību var spriest pēc arhīvā atrodamā foto materiāla.

Diemžēl divas pašas greznākās telpas ar skatu uz Jēkaba ielu neatgriezeniski cieta ugunsgrēkā 1979. gada rudenī, kad, iebrūkot izdegušajām griestu pārsegumu konstrukcijam, bojā gāja šo telpu pilnībā restaurētais interjers, lustras, mēbeles un griestu un sienu plastiskie veidojumi un masā veidotais marmors.

Šobrīd atjaunoti abu izdegušo telpu griestu un sienu dekori, izdegusī koka starpsiena un ar nelielam korekcijām arī daļa interjera priekšmetu. Kā interesantāko var minēt t.s. Venēcijas zāles kokā griezto ažūro balkonu, kas daļēji klāts ar zeltījumu. Pēc rekonstrukcijas ar zeltījumu klāti arī sienas augšējā daļā esošie 24 skulpturālie veidojumi. Pārējā telpas daļa vairāk piemērota Rietumeiropas liela formāta gleznu eksponēšanai.

RE&RE ģenerāldirektors Didzis Putniņš: „RE&RE komanda strādāja pie bijušās biržas iekštelpu restaurācijas darbiem visu trīs gadu garumā, kopumā restaurējot 1500 m² mākslīgā marmora, kas ir nebijis apjoms Baltijas valstīs, zeltījumu ar lapiņu zeltu aptuveni 250 m² apjomā un ne tikai. Īpašs gandarījums, protams, ir par neatkārtojamo mūsu restaurācijas komandas pieredzi, profesionālajām iemaņām, kas gūtas veicot darbus šādā apjomā un ciešā sadarbībā ar labākajiem amata brāļiem no Itālijas, Vācijas un Polijas, jo kā zināms - par restauratoriem vienā dienā nekļūst. RE&RE restaurācijas komandas veikumu varēs novērtēt visi viesi, kas apmeklēs muzeju un ēkas iekštelpas, bet visiem rīdziniekiem un pilsētas viesiem RE&RE uz gadu miju uzdāvināja pēc īpaša pasūtījuma Vācijā darinātos zvanus, kuru dzidrā skaņa jau ir patīkami pārsteigusi ne vienu vien garāmgājēju. Novēlam muzejam veiksmīgi iekārtoties jaunajā mājā un esam pārliecināti, ka vēsturiskie eksponāti labi sadzīvos ar vēsturiskās mājas jauniegūto elpu”.

Atpakaļ uz projektu sarakstu