Mihaila Čehova Rīgas Krievu drāmas teātris

Klients

Rīgas Domes Īpašuma departaments

Adrese

Kaļķu iela 14, 16 un Kalēju iela 4, Rīga

Projektētājs

SIA „Graf X”

Objekta tips

Restaurācija un rekonstrukcija

Nodošanas gads

2010

Būvniecības statuss

Pabeigts

2010. gada 19. augustā, piedaloties Rīgas domes, būvfirmas RE&RE un arhitektu biroja Graf X vadībai, pie Mihaila Čehova Rīgas krievu teātra ēkas svinīgi tika atklāta piemiņas plāksne par teātrī paveiktajiem remontdarbiem, tā simboliski noslēdzot trīs gadus ilgušo ēku kompleksa rekonstrukcijas posmu. Līdz ar pilnu Mihaila Čehova Rīgas Krievu drāmas teātra ēkas rekonstrukciju un restaurāciju noslēdzies pēdējais posms Līvu laukuma atjaunošanā.

Demontāžas un restaurācijas darbi tika veikti gan fasādes daļā, gan iekštelpās, veiksmīgi apvienojot senatnes liecības ar modernu elementu ieviešanu mūsdienīgai teātra darbībai. Dažādu stilu iezīmes ievērotas restaurācijas procesā - 2. stāva zāles interjers veidots krievu-bizantiešu stilā, fasāde - neorenesanses stilā, bet dzīvojamā ēka - klasicisma stilā.

Arhitekta K.Hāberlanda 1883. uzceltais valsts nozīmes arhitektūras piemineklis ar apkārtesošo ciešo pilsētbūvniecisko apbūvi, vēsturisko vidi un ēkas kompleksa uzbūvi vērtējams kā sarežģīts, interesants un veiksmīgi atrisināts uzdevums RE&RE profesionāļu komandai. Darba procesā tika atklātas un saglabātas dažādas interesantas vēsturiskas detaļas un uzraksti no ēkas vēsturiskajiem pirmsākumiem.


Ieskats vēsturē un projekta norisē.

Rekonstrukcijas darbi teātrī tika uzsākti 2008. gada 2. oktobrī. Pusotru gadu iepriekš - 2007. gada aprīlī Rīgas dome izsludināja konkursu par rekonstrukcijas un restaurācijas darbu tehniskā projekta izstrādi, konkursā par labāko atzīstot arhitektu biroja Graf X piedāvājumu. 2008. gada aprīlī tehniskais projekts bija gatavs un pēc mēneša tika izsludināts konkurss par būvdarbu veikšanu. Starp visiem iesniegtajiem piedāvājumiem par saimnieciski izdevīgo tika atzīts būvniecības uzņēmuma RE&RE piedāvājums. Teātra ēku komplekss ekspluatācijā tika nodots 2010. gada jūlijā. Teātra ēku kompleksa pilna rekonstrukcijā Rīgas dome ieguldījusi 15,6 miljonu latu.

Ēkas pārbūves un pārplānošanas darbu laikā tika veikta sarežģīta ēkas demontāža, saglabājot vēsturisko ēkas ārējo fasādi, kā arī vēsturiski nozīmīgo ēkas 2. stāvu, kura telpas tika atjaunotas to sākotnējā veidolā. 

Mihaila Čehova Rīgas krievu teātris var lepoties ar vienu no modernākajiem skatuves konstrukcijas risinājumiem Eiropā. Lai panāktu pilnu skatuves funkcionalitāti, RE&RE būtiski paaugstināja skatuves griestu augstumu un izstrādāja unikālus risinājumus skatuves galeriju stiprinājumam. Šis būs viens no retajiem teātriem, kurā ikvienam skatītājam pavērsies plašs un lielisks skats uz skatuvi, neatkarīgi no tā, kurā rindā sēdēs. 

Rekonstrukcijas darbu gaitā teātra ēkā tika atklātas daudzas vēstures liecības, kuras RE&RE speciālisti ir atjaunojuši un par kurām varēs priecāties ne tikai paši teātra darbinieki, bet ikviens apmeklētājs. Veicot Kaļķu ielas ārējās fasādes restaurāciju, virs otrā stāva logiem ieliektajā gliemežvāka formas centrā tika atklāti dekori, kuri attēlo bišu stropus ar lidojošām bitēm, tie ir veidoti par godu bijušajai krievu tirgotāju biedrībai “Улей” (“Strops”). Uz ēkas fasādes Kaļķu un Kalēju ielās stūrī atklāts un atjaunots vēsturiskais uzraksts “III Рижское общество заимного кредита” (III Rīgas Kredītaizdevumu sabiedrība), kas apliecina vēsturiskos faktus, ka ēkā noteiktā laika posmā atradusies kredītiestāde.

Otrā stāva “Улей” zāles vienā galā pie sienas ir izvietots lielizmēra spogulis, kas unikāls ar to, ka atrodas ēkā kopš tās celtniecības brīža un ir veidots no viena spoguļa gabala 2,5m x 3,6m. Savukārt otrā zāles galā uz sienas atrodami paraksti un sveicieni no tiem māksliniekiem, kas ir viesojušies ar viesizrādēm pirms daudziem, gadiem. Visi paraksti ir oriģināli, kas “pārfotografēti” ar speciālu ierīci un pārnesti uz šo sienu no iepriekšējām teātra kafejnīcas telpām. Īpaši krāšņi ir zāles griesti, silu ailas pārsegumu balsta konsole, kuras noslēgumā ir divgalvains ērglis. Uz konsoļu garenajām taisnstūra plaknēm grūtāk pieejamām vietām - nišas iekšpusē un arkas iekšējā daļā atjaunoti sākotnējie reljefa ģipša uzraksti: “Хлеб да соль” (“Maize un sāls”) un “Милости просим” (“Laipni lūdzam”). Šajā pašā stāvā ir atjaunota arī bibliotēkas telpa.

Rīgas kultūras mantojums veidojies dažādu kultūru mijiedarbībā, tas saistīts ar latviešu, krievu, lībiešu, vācu, krievu, poļu, zviedru un ebreju kultūrām. Valsts nozīmes arhitektūras piemineklim, kas tika celts 18. gadsimta otrajā pusē, bija vairākas funkcijas. Sākotnēji četru stāvu ēka bija arhitekta K. Hāberlanda (1750-1803) dzīvojamā māja, kopš 1864. gada bija biedrības “Улей” mītne, bet pēc 1880. gada šajā ēka atradās III Kredītaizdevumu biedrība. 1873. gadā pēc arhitekta H. Geigenmillera projekta ēkas pirmajā stāvā ierīko veikalus un vitrīnlogus ar arkām pārsegtās ailās. Savukārt 1883. gada oktobrī tika dibināts Rīgas Krievu drāmas teātris biedrības “Улей” telpās. Ēka teātra pilnīgā rīcībā nonāca 1939. gadā.

Vairāk informācijas par projektu lasiet sadaļā “Ziņas”.

Atpakaļ uz projektu sarakstu