Rīgas Doma baznīcas un klostera ansambļa restaurācija

Objekts

Rīgas Doma baznīcas un klostera ansambļa restaurācija

Adrese

Doma laukums 1, Rīga

Objekta tips

Restaurācija un rekonstrukcija

Nodošanas gads

2013

Būvniecības statuss

Pabeigts

Rekonstrukcijas un restaurācijas darbus lielākajā viduslaiku baznīcā Baltijā Rīgas Domā RE&RE uzsāka 2011. gada vasarā. Saskaņā ar iepriekš izstrādātajiem tehniskajiem projektiem, vairāk kā 2 gadu laikā RE&RE profesionāļiem - vairāk kā 100 meistaru komandai - jāveic Doma jumta konstrukcijas restaurāciju. Ir paredzēts veikt Doma ziemeļu un dienvidu sānu jomu ar šķērsjomiem, kora kapelas jumtu, fasādes un logu, tai skaitā vitrāžu, kā arī pulksteņa galerijas restaurāciju. Jaunu elpu iegūs ne tikai senās telpas - kapitulzāle, baptistērija un sakristeja, bet arī fasāžumūris vairāk kā 5000m² platībā.

Kā stāsta projekta vadītājs Roberts Vecums, “Rīgai ir salīdzinoši sarežģīta gruntsūdeņu sistēma, līdz ar to visu projekta norises laiku mēs veiksim gruntsūdeņu līmeņa novērojumus, nesošo konstrukciju vertikālo deformāciju ar ģeometrisko nivelēšanu, kā arī plaisu monitoringu. Līdz ar to jau pašā projekta īstenošanas pirmsākumā RE&RE speciālistiem vajadzēs likt lietā savas zināšanas ķīmijā un citās zinātnes jomās”.

Nepilna gada laikā tika veikta rūpīga koka konstrukcijas restaurācija, vispirms, paceļot un balstot jumta konstrukciju, pēc tam izzāģējot visas trupējušās siju daļas, izgatavojot pēc paraugiem jaunas koka konstrukcijas protēzes un iebūvējot tās izzāģēto vietā. Vidusjoma vara lokšņu iesegums bija saglabājies no dažādiem laikiem. Plaknē pret Doma laukumu bija saglabājies vēl 1727. gadā būvētā jumta vara segums. Diemžēl tā stāvoklis nepieļāva turpmāku saglabāšanu un restauratori bija to spiesti nomainīt. Vienīgi uz vidusjoma jumta tornīšiem vecais vara segums tika saglabāts.

Rekonstrukcijas darbu ietvaros ir veikta arī Rīgas Doma fasāžu restaurācija. Fasāžu minerālo akmens materiālu sabrukšana ir saistīta ar ūdens izskalojumiem un akmens materiālu sabrukšanu apkārtējās vides piesārņojuma rezultātā. Fasāžu restaurācijai izstrādāti atbilstoši javu sastāvi šuvēm, apmetumam, ķieģeļu un dabīgā akmens pielabojumiem.

Viena no Rīgas Doma interjera dominantēm ir vitrāžas. Vitrāžas Rīgas Doma gotiskajās logailās ir uzstādītas 19. gadsimta beigās, kad Vēstures un senatnes pētītāju biedrības Doma būvniecības nodaļa 1885. gada uzsāka Rīgas Doma atjaunošanas darbus. Vitrāžas izveidotas visaugstākajā profesionālajā līmenī, veiksmīgi izvēlētas toņu gammas un tehnika, ka tās lieliski iekļaujas Doma interjerā, kļūdamas par interjera neatņemamo sastāvdaļu. Šobrīd vitrāžas atguvušas savu sākotnējo izskatu un pēc restaurācijas priecē baznīcas apmeklētājus.

Vairāk informācijas par projektu lasiet sadaļā "Ziņas".

Atpakaļ uz projektu sarakstu